LPP notuje wzrosty sprzedaży i podwaja przychody z e-commerce

Salon Reserved w CH Złote Tarasy w Warszawie. Źródło LPP, Fot: Michał Zaranek.

W pierwszym kwartale 2017 roku przychody firmy LPP osiągnęły prawie 1,4 mld zł i wzrosły o 16 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Marża brutto wyniosła 45,6 proc. To kolejny kwartał z rzędu, gdy sprzedaż w tzw. sklepach porównywalnych (LFL) zanotowała wzrost o prawie 5 proc. w skali całej grupy. Szczególnie jednak istotnym wskaźnikiem jest wzrost przychodów w segmencie e-commerce – wyniósł on równo 100 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 roku. Budując globalną rozpoznawalność marki, 17 maja firma otwiera flagowy salon Reserved w kolejnej europejskiej stolicy – Berlinie. To już 19 placówka tej marki w Niemczech.

– Wzrost sprzedaży w sklepach porównywalnych dowodzi, że przyjęta przez nas strategia przynosi pozytywne efekty. Sprzedaż rośnie nie tylko ze względu na nowe otwarcia salonów, pokazują to również dane dotyczące sprzedaży na mkw. powierzchni. Nasze tegoroczne kolekcje zostały szczególnie dobrze przyjęte przez kobiety – mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes i dyrektor finansowy LPP.

– Wdrożona na początku roku nowa polityka wyprzedażowa pozwoliła nam ograniczyć koszty związane z utrzymaniem zapasów magazynowych i transportu końcówki kolekcji. Jednocześnie klientom zaoferować mogliśmy atrakcyjne ceny na te modele – co miało wpływ na marżę w pierwszym kwartale. W efekcie firma zmniejsza obciążenia związane z utrzymywaniem dużych zapasów kolekcji z poprzednich sezonów – dodaje.

Całkowita wartość sprzedaży online stanowi już 4 proc. całej sprzedaży grupy LPP,
a w Polsce jest to 6 proc. Coraz bliżej do osiągnięcia założonego na 2020 rok celu, jakim jest uzyskanie 7-8 proc. przez sprzedaż internetową w skali całej grupy. W 2017 roku firma planuje kolejne otwarcia sklepów flagowych w Europie Zachodniej.

Debiuty na nowych rynkach

Największe wzrosty zanotowała marka Sinsay – ze względu na dynamiczny rozwój w kraju i za granicą. W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedaż detaliczna grupy na mkw. była wyższa o 9,5 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku. Największy wzrost sprzedaży LPP odnotowało w Europie Wschodniej – prawie 32 proc porównując rok do roku.

Początek 2017 roku to dla LPP także czas debiutów na nowych rynkach – w oparciu o umowy franczyzowe spółka otworzyła w Mińsku trzy sklepy – Reserved oraz Cropp i House. Dzięki wybranemu modelowi współpracy firma nie ponosi kosztów inwestycyjnych ani operacyjnych związanych z tymi salonami.

17 maja nowy sklep flagowy Reserved powitają berlińczycy. Salon głównego brandu spółki znajduje się w prestiżowej lokalizacji, na jednej z najbardziej popularnych ulic handlowych w Berlinie – Tauentzienstraße 18 w dzielnicy Charlottenburg. Z okazji uruchomienia 4 kondygnacyjnej placówki o powierzchni 2 tys. mkw.2 przewidziano dla mieszkańców i turystów liczne atrakcje. To trzecie otwarcie w Niemczech w tym roku, wcześniej w pierwszym kwartale 2017 r. spółka uruchomiła salony flagowe Reserved w Hamburgu i Kolonii.

Kolejne otwarcie salonu Reserved zaplanowano na drugą połowę 2017 roku w Londynie. Jeszcze przed otwarciem placówki na Oxford St. w Wielkiej Brytanii uruchomiony zostanie sklep internetowy Reserved. Pod koniec roku LPP planuje także otwarcie salonu marki w Kazachstanie w oparciu o model franczyzowy. Do końca roku spółka planuje obecność łącznie na czterech nowych rynkach – oprócz wymienionych, także w Serbii (sklep własny). Ekspansję zagraniczną wzmocni uruchomienie sprzedaży on-line wszystkich marek także na Litwie, Łotwie i Estonii (w pierwszej połowie 2017 r.) oraz w Rosji i na Ukrainie (do końca roku).

O LPP

LPP SA, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma od ponad 20 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą, odnosząc sukcesy na wymagającym rynku odzieżowym. LPP SA zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay.

Firma posiada sieć ponad 1,6 tys. salonów sprzedaży oraz sklepy on-line wszystkich swoich marek i tworzy miejsca pracy dla ponad 22 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka LPP SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY