Najemcy galerii handlowych postawią na e-commerce

Criteo raport omnichannel

Możliwe, że sklepy obecne w galeriach handlowych, będą aktywniej działać w internecie – taki skutek, zdaniem Grzegorza Brajewskiego, CEO w Szpiegomat.pl, może przynieść wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę.

Obecny projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę dopuszcza sprzedaż w ponad 30 przypadkach. Zasadniczo handel w ten dzień ma być dozwolony m.in. na stacjach paliw, w kioskach, aptekach, placówkach służby zdrowia i kultury, sklepach o ograniczonej powierzchni przy dworcach. Zakres wyjątków cały czas jednak podlega licznym sporom, a niektóre z wymienionych placówek muszą spełniać dodatkowe warunki dotyczące powierzchni i przychodów ze sprzedaży.

Sklepy internetowe również zostały wyłączone z zakazu handlu w niedzielę, o ile w momencie zawierania transakcji sprzedaż ma charakter zautomatyzowany.

Nowe trendy w handlu

Grzegorz Brajewski, CEO w Szpiegomat.pl, pomagający na co dzień sprzedawcom internetowym lepiej ustalać ceny komentuje: – Z reguły konsumenci w tygodniu wykonują zakupy, które służą spełnianiu ich codziennych potrzeb, a te wymagające przemyślenia, o wyższej kwocie- odkładają na weekendy. Wiele badań pokazuje też, że transakcje online są najczęściej wykonywane od poniedziałku do piątku, bo w soboty i niedziele Polacy lubią odwiedzać galerie handlowe, które są dla nich popularną formą spędzenia czasu wolnego. Wszystkie te trendy mogą ulec zmianie po wejściu w życie nowej ustawy – wyjaśnia.

Większy ruch online

W jaki sposób? – Po pierwsze najprawdopodobniej zaobserwujemy wzmożone robienie zakupów online w weekendy, po drugie – możliwe, że sklepy obecne w galeriach handlowych będą aktywniej działać w internecie. W takim układzie, obecnie działające sklepy internetowe powinny być przygotowane zarówno na zwiększony ruch na ich internetowych stronach jak i większą konkurencję w internecie. Jeśli jednak nastąpi nagły zwrot akcji i niedzielny zakaz handlu obejmie również internet, z pewnością Polacy znajdą sposób na obejście tego przepisu, np. natychmiast powstaną zagraniczne spółki, prowadzone przez polskie sklepy, będą handlować online w niedzielę bez żadnych ograniczeń. Możliwe też, że kupujący zaczną robić więcej zakupów w zagranicznych sklepach i platformach (np. na Amazon lub Ebay) – dodaje Grzegorz Brajewski

Trzeba przyznać, że Polacy coraz chętniej kupują online (według danych Allegro udział e-commerce w sprzedaży detalicznej w Polsce rośnie rocznie o 22,6 proc.) i ten trend może się jeszcze przyspieszyć. Potwierdza to zresztą raport Ceneo, w którym 54 proc. respondentów deklaruje, że w razie zamknięcia sklepów w niedzielę, będą robić w ten dzień zakupy w sieci.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY